Prihlásiť
Bezdomovec pri Pamätníku SNP PDF Tlačiť E-mail
bezpam9_001m.jpg

Vložené: Piatok, 04-10-2019

Mestská polícia v Banskej Bystrici riešila v posledných dňoch prípad bezdomovca, občana Banskej Bystrice, ktorý sa niekoľko dní zdržiaval v blízkosti Pamätníka SNP.


 

 

Odmietal ponúknuté možnosti riešenia jeho situácie: ošetrenie lekárom, akýkoľvek prevoz na vyšetrenie do nemocnice, či umiestnenie do zariadenia Slovenského červeného kríža, odmietal opustiť miesto. Bezdomovec bol nehybný, ležal na zemi a biologické potreby vykonával na mieste. Príslušníci mestskej polície poznajú tohto bezdomovca z predchádzajúceho obdobia, vedia o koho sa jedná, pretože niekoľkokrát s ním už prišli do kontaktu pri výkone služby. V tom čase bol ešte v dobrom fyzickom stave.

Významnú úlohu v tomto prípade zohral terénny sociálny pracovník zo Slovenského červeného kríža, ktorí svojou intervenciou presviedčal dotyčného o potrebe vyšetrenia u lekára a poskytol mu informácie o možnosti okamžitého umiestnenia v ich zariadení, ktoré je možné len s jeho súhlasom. Vďaka veľmi dobrej spolupráci mestskej polície so Slovenským červeným krížom sa podarilo postarať o bezdomovca a v piatok 4. októbra 2019 v ranných hodinách bol bezdomovec prevezený vozidlom rýchlej zdravotníckej pomoci na vyšetrenie do nemocnice, kde bude o neho postarané v závislosti od jeho zdravotného stavu. Po prepustení z nemocnice bude umiestnený v zariadení Slovenského červeného kríža. Posledné dni trávil bezdomovec na základe svojho slobodného rozhodnutia na frekventovanom mieste, kadiaľ prechádza veľa ľudí. Niektorí z nich mu poskytli pomoc – doniesli mu jedlo, pitie. Príslušníci mestskej polície ho pravidelne monitorovali, tiež mu poskytli deku, nosili mu vodu a kávu. Diecézna charita sa postarala o tepelnú podložku a teplé nápoje.

Mestská polícia ďakuje nielen za aktívny prístup pri vzniknutej situácii, ale aj za úspešnú a dlhoročnú spoluprácu s územným spolkom SČK v Banskej Bystrici.


bezpam9_001.jpg bezpam9_002.jpg bezpam9_003.jpg

bezpam9_004.jpg bezpam9_005.jpg