Prihlásiť
Ocenenie príslušníkov mestskej polície za záchranu ľudského života PDF Tlačiť E-mail
logo

Vložené: Nedeľa, 10-12-2017 16:16:01

Prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií SR Mgr. Ján Andrejko, PhD. ocenil dvoch príslušníkov Mestskej polície v Banskej Bystrici za záchranu ľudského života. Ocenenie si osobne prevzali Ing. Pavel Slavkov a Zdeno Abrahám  počas snemu ZNOMPS, ktorý sa konal v dňoch 21. a 22. novembra 2017 v hoteli Meander v Tatranskej Štrbe.

 


 

Ocenení mestskí policajti zachránili v novembri 2016 život napadnutej ženy v meste Banská Bystrica. Veliteľom zmeny operačného strediska MsP Banská Bystrica boli vyslaní na ulicu Moskovská, v mestskej časti Fončorda, kde podľa telefonického oznamu poškodenej ženy, k nej do bytu prišiel opitý muž a bije ju palicou, pričom bolo počuť v pozadí veľký krik a hovor bol z jej strany náhle prerušený. Na spätné volanie už nikto nereagoval.

Tento oznam bol bez uvedenia adresy a mena poškodenej osoby. Za účelom rýchleho zistenia údajov napadnutej ženy, príslušník MsP zistil totožnosť telefonujúcej ženy. Jednalo sa o 73-ročnú dôchodkyňu.

Hliadka MsP následne po príchode na miesto pobytu poškodenej ženy počula spoza bytových dverí krik a slová ako „nebi ma, pomóc, pomôžte mi“. Nakoľko dvere boli  zatvorené a chránené ďalšou prídavnou zámkou, hliadka opakovane klopala a aj búchala na vchodové dvere bytu a snažila sa skontaktovať s osobami v byte. Keďže toto konanie mestských policajtov ako pokus o otvorenie dverí a poskytnutie pomoci bolo márne, boli privolaní príslušníci Hasičského a záchranného zboru.
Vchodové dvere sa podarilo otvoriť a vstúpiť do bytu a poskytnúť napadnutej žene, ktorá sedela krvácajúca v kresle, aj prvú pomoc. Privolaná RZP ju odviezla na ošetrenie do nemocnice, kde bola hospitalizovaná. Zranená 73-ročná dôchodkyňa  utrpela otras mozgu a tržné rany na hlave, z ktorých sa liečila približne jeden mesiac.

Po prekontrolovaní ďalších priestorov bytu hliadka MsP zaistila na mieste činu aj útočníka, ktorým bol 75-ročný muž. Agresor skončil v cele predbežného zadržania a prípad na mieste prevzali príslušníci Policajného zboru.
Rýchlym zistením totožnosti oznamovateľky a rýchlym zásahom hliadky MsP bol zachránený život 73-ročnej dôchodkyni.

 

bb-ocenenie.jpg

 

abraham.jpgslavkov.jpg

Zdeno Abrahám
Ing. Pavel Slavkov