Prihlásiť
Mestskí policajti odchytávajú po Bystrici mláďatá diviaka PDF Tlačiť E-mail
diviacik_m.jpg

Vložené: Piatok, 26-05-2017 10:34:15

Mestská polícia v Banskej Bystrici ešte v apríli 2017 vykonala potrebné opatrenia na informovanie verejnosti o pohybe diviačej a líščej zveri v meste pod Urpínom.

 


 

Konkrétne sa jednalo o lokalitu Belveder na verejne prístupných pozemkoch nad Plavárňou Štiavničky, Medokýšom na Fončorde a v oplotenom areáli ZAaRES.
Situácia spred mesiaca sa však opakuje. Počas nedeľnej služby 21. mája ráno asi o 7.00 hod. občania nahlásili na dispečing MsP pohyb malého diviaka na Železničiarskej ulici v našom meste. Vyzvaní mestskí policajti mláďa odchytili a previezli na útvar MsP, odkiaľ o náleze informovali hospodára príslušného poľovného revíru.


V ten istý deň  po takmer piatich hodinách sa na MsP dovolal ďalší občan, tentoraz zo Sásovej, ktorý uviedol, že našiel malého diviaka v mieste pod Pieninskou ulicou. Aj tento exemplár mláďaťa diviaka bol odchytený a prevezený príslušníkmi MsP na základňu. Oba malé diviaky mestskí policajti odovzdali poľovníkom.


Zástupca náčelníka MsP  v Banskej Bystrici Pavol Slovák pre náš portál uviedol:
„Aj touto cestou žiadame  obyvateľov mesta, aby výskyt diviakov v rôznom veku naďalej nahlasovali na dispečing MsP, za účelom eliminácie tejto divej zveri v intraviláne mesta a predchádzaniu prípadnému fyzickému stretu s dospelými jedincami diviaka.“

MsP vyzýva verejnosť na obozretnosť pri pohybe a voľnočasových aktivitách na zelených plochách porastených vegetáciou a kríkmi na periférii mesta, ktoré môžu byť prechodným pobytom a dočasným úkrytom samice diviaka spolu s malými prasiatkami. V tomto roku banskobystrická MsP prijala 6 oznamov od občanov o pohybe diviaka na území mesta, zatiaľ našťastie  bez hláseného incidentu s očitým pozorovateľom.


Zvýšený voľný pohyb diviakov nie je špecialitou Banskej Bystrice, ale zaznamenali ho aj v iných slovenských mestách, napr. v Trenčíne (pozri link: http://www.trencin.sk/index.php?s-cv-contentID=12288&s-cv-embeddedID=114872).
Príčinou je zrejme rast populácie predátora diviaka, pred ktorými uniká diviačia samica aj s potomstvom, ale aj silnejúca výstavba na hranici s lesom na periférii miest, ktorá zasahuje do prirodzeného teritória diviaka.

 

diviacik1diviacik3diviacik4

diviacik5diviacik6diviacik7